- today
- label Aktualności
- favorite 165 polubień
- remove_red_eye 6746 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Na posiadanie dzieci nie trzeba mieć licencji, ale warto się do tej roli dobrze przygotować. Oto 3 TOP poradniki z ogromną dawką aktualnej wiedzy, która z pewnością przyda się początkującej mamie czy tacie.
1. Życie staje na głowie! Jak przetrwać pierwsze tygodnie życia z niemowlakiem
Słyszeliście opowieści świeżo upieczonych rodziców o trudnych pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka? O tym, jak byli wykończeni, niewyspani, sfrustrowani? O tym, że zalecenia cioć-dobra-rada, lekarzy i innych ekspertów nie dają efektów, a oni z przygnębieniem myślą o sobie, że robią coś nie tak?
Niektóre niemowlęta są naprawdę bardziej niespokojne i mniej „czytelne” dla swoich rodziców. Nie znoszą dobrze podróży w fotelikach samochodowych, otwierają oczy, gdy tylko zostają odłożone do łóżeczka, często płaczą i marudzą. Wymagają więc specjalnego podejścia.
Popularne metody wychowawcze nie są dostosowane do ich potrzeb. Z pomocą przychodzi dr Mary Sheedy Kurcinka i jej autorskie podejście zaprezentowane w poradniku „Niespokojny maluch”, które jest ukierunkowane na temperament malucha. To metoda wpisująca się w nurt empatycznego i wrażliwego rodzicielstwa.
Dzięki 5 krokom łagodnej zachęty maluch jest w stanie opanować nowe umiejętności, w tym również samodzielnie zasypiać bez wypłakiwania i pozostawiania go w samotności. Niemowlę nie rodzi się ze świadomością, że powinno spać w łóżeczku. Zanim nauczy się samodzielnie zasypiać, musi przejść przez wiele etapów pośrednich. Moc łagodnej zachęty polega na cieszeniu się małymi sukcesami poprzez celebrowanie kolejnych kroków, które sprawiają, że dni z nieprzewidywalnym brzdącem stają się bardziej przewidywalne, a maluszek przystosowuje się do rytmu życia rodzinnego.
Opisywane w tym poradniku strategie sprawdzają się nie tylko w przypadku niespokojnych maluchów. Każdy świeżo upieczony rodzic doświadcza trudnych momentów. Książka przyda się więc każdemu, kto pragnie lepiej zrozumieć sygnały wysyłane przez niemowlaka i zapewnić mu odpowiednią opiekę, ale też zadbać o siebie i swój związek, który wraz z pojawieniem się dziecka ulega radykalnej przemianie.
2. Rodzicielski drogowskaz! Jak być rodzicem, jakim zawsze chciało się być?
Pojawienie się na świecie dziecka wiąże się z ciężarem odpowiedzialności. Chcemy, by czuło się kochane, bezpieczne i mogło być naprawdę sobą. Staramy się więc być w pełni obecnymi, uważnymi i zaradnymi.
Życie jednak dość często pokazuje nam, jak trudna bywa rodzicielska droga. Zmęczenie, ilość spraw do załatwienia i niemal całodobowa opieka utrudniają bycie takimi rodzicami, jakimi zawsze chcieliśmy być dla naszego dziecka. Gotujemy mu zdrowy posiłek, a ono odmawia jedzenia. Chcemy położyć je spać, a ono chce dalej się bawić. W takich sytuacjach naprawdę łatwo stracić cierpliwość. Odkrywamy w sobie uczucia, reakcje i myśli, o które nigdy byśmy siebie nie podejrzewali.
Książka „Czułe rodzicielstwo” Michaeli Plugarasu pomaga zrozumieć, że po pierwsze konflikty są nieodzowną częścią rodzicielstwa, a po drugie, że w rodzicielstwie nie chodzi o to, by być perfekcyjnym albo zawsze mieć rację.
W czułym rodzicielstwie chodzi o znajomość i troskę o siebie – jak w samolocie: najpierw zakładasz maskę sobie, by pomóc założyć ją dziecku. Dbanie o swoje zasoby, potrzeby, emocje i sygnały płynące z ciała, przyglądanie się myślom i zachowaniom, które sprawiają, że tracimy cierpliwość, czegoś się wstydzimy lub obawiamy, jeśli chodzi o opinie innych, pozwala nam być wystarczająco dobrym rodzicem.
Droga ku byciu autentycznym i czułym rodzicem zawiera 5 drogowskazów:
• strategie pomagające zachować spokój w ferworze emocji,
• cenne wskazówki pomagające zrozumieć zachowania dzieci w typowych sytuacjach, również konfliktowych,
• przykłady działań, które sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpieczne,
• podpowiedzi, jak zbudować z dzieckiem więź emocjonalną,
• sugestie, jak troszczyć się o siebie, by budować świadome relacje z otoczeniem.
„Ten poradnik to esencja czułego rodzicielstwa. Zawiera wspaniałe pomysły na zabawy oraz wskazówki, jak wzmacniać więzi i pogłębić wzajemne zrozumienie w rodzinie. Każde słowo odwołuje się do autentycznych doświadczeń rodziców, a całość stanowi idealną pomoc w w wychowaniu małych dzieci”. Magdalena Wiatrowska, pedagog, trener, pierwszy w Polsce Coach Świadomego Rodzicielstwa.
3. Rodzicielskie SOS! Który z nurtów wychowania wybrać?
Współcześni rodzice są dosłownie bombardowani pomysłami i wskazówkami dotyczącymi wychowania: od influencerów z mediów społecznościowych, przez życzliwych (lub krytycznych) sąsiadów, aż po pedagogów szkolnych i innych rodziców, którzy oglądają wykłady różnych specjalistów i wszystko, co można znaleźć w sieci. Wśród różnych stylów i filozofii rodzicielstwa można przebierać jak w ulęgałkach.
Która opcja jest najlepsza? Co robić, gdy dziecko nie chce współpracować albo nie słucha czy grymasi przy jedzeniu? Wysłać do kąta? Tłumaczyć? Ignorować? Zrobić przerwę i policzyć do trzech? Coś innego? Jest tyle możliwości do wyboru. Której z nich zaufać? A do tego skąd wiedzieć, czy oczekuje się od dziecka za dużo czy za mało?
Dobra wiadomość jest taka, że możesz to samodzielnie odkryć! I nie potrzebujesz do tego jakiegoś uniwersalnego modelu rodzicielstwa pasującego do wszystkich rodzin i gwarantującego udane wychowanie. Przewodniczką w tej drodze będzie dr Mona Delahooke, autorka książki „Jak zrozumieć dziecko?”. Dzięki opisanym w poradniku doświadczeniom mamy i terapeutki odkryjesz i zrozumiesz, jak twoje dziecko reaguje na ludzi i okoliczności oraz jakie potrzeby kryją się za jego trudnymi zachowaniami.
Większość poradników proponuje rodzicom, aby reagowali na dziecięce zachowania przez odwołanie się do mózgu dziecka: rozmawiali z nim, tłumaczyli, motywowali, oferowali nagrody bądź stosowali kary. Takie podejście zasadniczo daje dwie możliwości: rozmowę i namawianie dziecka do zmiany zachowania lub dyscyplinowanie go. A przecież do właściwego zrozumienia dziecka konieczne jest uznanie, że ciało i mózg są na równi ważne.
W tej książce odnajdziesz wskazówki, by w wychowywaniu wykorzystywać nie tylko psychologię, lecz także biologię dziecka: jego ciało i zmysły. To idealny prezent dla wszystkich rodziców, którzy chcą wychować radosne i pewne siebie dzieci.
Komentarze (0)