Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim

Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim

Zacznij nowe życie bez depresji!

ISBN: 978-83-7788-171-2

Opis

We współczesnym świecie depresja dotyka coraz więcej osób. Długotrwały smutek, poczucie beznadziei czy brak chęci do działania mogą być jej pierwszymi objawami. Poradnik pomoże ci rozwiać wątpliwości, czy twoje złe samopoczucie lub pogorszenie nastroju twoich bliskich jest związane z depresją. Książka przeznaczona jest zarówno dla tych, którzy podejrzewają, że oni sami lub ktoś z ich otoczenia padł ofiarą depresji, jak i dla tych, u których choroba została zdiagnozowana.

Poradnik bardzo dokładnie opisuje objawy i przyczyny depresji oraz tłumaczy, dlaczego tak trudno ją rozpoznać i pokonać, choć to możliwe. Pokazuje, jak ważne dla wyzdrowienia są poczucie własnej wartości, otwarte wyrażanie emocji i wsparcie bliskich. Na podstawie testu predyspozycji, licznych ćwiczeń w formie pytań oraz tabel emocji obiektywnie ocenisz swój stan psychiczny. Dzięki konkretnym przykładom i analizom przypadków dowiesz się, czy wyparcie, racjonalizacja, wyolbrzymianie lub czarnowidztwo nie stoją na drodze do twojego wyleczenia. Autorka - doświadczona psychoterapeutka - zwraca również szczególną uwagę na problem depresji, która dotyka najbliższych. Pokazuje, jak mądrze im pomagać, jakich działań unikać i jak skutecznie motywować do leczenia. Specjalne arkusze pomogą rozpoznać alarmujące objawy. Przytoczone w książce relacje osób, których walka z depresją zakończyła się sukcesem, będą dla ciebie dużym wsparciem i przykładem, że pokonanie tej choroby jest możliwe.


Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno:
- uczy, jak rozpoznać objawy depresji u siebie i bliskich dzięki przejrzystym tabelom, schematom i ćwiczeniom
- opisuje przyczyny choroby - skąd się bierze i dlaczego pokonanie jej wymaga wysiłku
- prezentuje sprawdzone i skuteczne metody walki z depresją
- uświadamia, jakie czynniki blokują wyzdrowienie i jak się z nimi uporać
- pokazuje, jak wspierać najbliższych zmagających się z chorobą
- pomaga przejąć kontrolę nad własnym życiem i ustrzec się przed nawrotem choroby

O autorce:
Dorota Gromnicka
- psycholog i doświadczona psychoterapeutka. Studiowała na UKSW w Warszawie, Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończyła Szkołę Psychoterapii w podejściu integracyjnym. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz grupową w Warszawskim Ośrodku Psychoterapii i Rozwoju „Strefa Zmiany”.

 

Opinie

+ Dodaj opinię
Przeczytaj 1 opinie na temat tego produktu.

\"Dementor to pasożyt, który gdyby tylko mógł, wyssałby z ciebie wszystko, co dobre.\" Tak opisała stworzenia Joanne Rowling, która uczyniła książkowych bohaterów uosobieniem depresji, z którą się borykała. Gdyby zamiast słowa \"dementor\" wstawić nazwę choroby oddałoby to jej specyfikę.

Dorota Gromnicka napisała poradnik, który szeroko podejmuje tematykę problemu. Książka pozwala m.in. na wstępne rozeznanie się i uświadomienie, czy choroba może dotyczyć ciebie lub nie. To, co podobało mi się w niej najbardziej to rozdział poświęcony bliskim osób borykających się z depresją. Jakże trudno być ostoją i zrozumieniem dla kogoś, kiedy nie do końca się pojmuje, czym depresja jest.
Zawiera wiele cennych wskazówek, zarówno w formie przykładów jak i antyprzykładów. To książka, która angażuje czytelnika nie tylko w formie teorii, ale także poprzez testy, fragmenty do uzupełnienia, pytania. Krok po kroku tłumaczy trudności, z jakimi boryka się cierpiący na depresję człowiek.

Ciekawym rozwiązaniem było także pokazanie czytelnikowi, jakie korzyści z depresji może czerpać chory. Mam świadomość, że może to zabrzmieć kontrowersyjnie, ale osoby zainteresowane zachęcam do sięgnięcia po lekturę, bo autorka rzeczowo i profesjonalnie podjęła tę tematykę. Jeżeli ktoś obserwuje u siebie syndromy albo u swojego bliskiego, może być to nieostatnia, lecz pierwsza deska ratunku.

- , 2013-01-14

Inne tego autora

Podziel się ze znajomymi